Wpisz szukane słowo i wciśnij enter
Najnowsze komentarze

  Biennale Ars Polonia

  Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w 2008 roku zaprezentowała wystawę Kraj – sztuka artystów z polskim rodowodem. Ekspozycja ta zainaugurowała Biennale Ars Polonia – przedsięwzięcie, które wpisuje się w ciąg zdarzeń artystycznych zapoczątkowanych wystawą Jesteśmy, autorstwa Elżbiety Dzikowskiej i Wiesławy Wierzchowskiej,  prezentowaną w warszawskiej Zachęcie w 1991 roku i kontynuowanych na multimedialnej prezentacji POZA – Sztuka artystów polskich w galerii Real Art Ways, Hartford, Connecticut, USA, październik 2006 – styczeń 2007,  kuratorowaną przez Marka Bartelika.

  Wystawa Kraj była pierwszą z zakrojonego na szeroką skalę autorskiego projektu galerii. Podjęliśmy trud organizowania co dwa lata kompleksowych prezentacji najciekawszych zjawisk sztuki tworzonej przez artystów polskich poza granicami kraju. O potrzebie takiego działania świadczy bardzo duże zainteresowanie naszym projektem bezpośrednio ze strony artystów, a także polskich galerii, muzeów, instytutów kultury polskiej, ambasad RP na całym świecie oraz odbiorców w Polsce i poza granicami.

  Naszym zamiarem jest przedstawienie możliwie szerokiego spojrzenia – zaprezentowanie zarówno sylwetek artystów z polskim rodowodem, urodzonych już poza krajem, jak i tych, którzy urodzili się w Polsce i wielokrotnie przekraczając granice, realizują swoje projekty zarówno w kraju jak i na całym świecie.

  Dziękuję artystom, którzy przyjęli zaproszenie do wzięcia udziału w prezentacji oraz Dziękuję wszystkim, którzy udzielili wsparcia finansowego i rzeczowego. Dziękuję, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panu Andrzejowi Bule, Marszałkowi Województwa Opolskiego i Panu Ryszardowi Zembaczyńskiemu, Prezydentowi Miasta Opola. Dziękuję opolskim instytucjom i firmom. Dziękuję patronom medialnym. Pani Elżbiecie Dzikowskiej za cenne wskazówki i nieustającą życzliwość.

  Anna Potocka
  dyrektor projektu
  dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu


  POPRZEDNIE EDYCJE BIENNALE ARS POLONIA:
  Biennale Ars Polonia [NIE] PORZĄDEK 2012
  Biennale Ars Polonia W PRZESTRZENI 2010
  Biennale Ars Polonia KRAJ 2008